Przestrzeń coworkingowa – co sprawia, że chce się z niej korzystać?

W dzisiejszych czasach nie tylko nowe technologie bywają rewolucyjne. Zmiany zachodzą w wielu dziedzinach, także społecznych. Kiedyś tradycyjne biuro kojarzyło się z pomieszczeniem, w którym mamy grupę pracowników związanym z konkretnym projektem. Tymczasem w ostatnich latach na całym świecie coraz większą popularnością cieszy się idea coworkingu. Na czym polega? Czym się wyróżnia? Czy może być dobrym pomysłem w odniesieniu do Twojej firmy? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Coworking – co to takiego i skąd się wziął?

W luźnym tłumaczeniu termin ten oznacza wspólną pracę, a sama idea wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W latach 90. ubiegłego wieku grupa programistów wpadła na pomysł stworzenia przestrzeni, gdzie można wspólnie pracować i dzielić się wiedzą w danym zakresie. Jedna z pierwszych przestrzeni coworkingowych powstała na początku XXI wieku w San Francisco. Miejsce szybko zyskało uznanie i na jego wzór zaczęły powstawać kolejne tego typu biura. W praktyce jest to wynajmowanie przestrzeni w biurze dzielonym z innymi pracownikami. Co ważne, zazwyczaj nie są to osoby pracujące w tej samej firmie lub tej samej branży. Tym, co je łączy, jest wspólny open space i urządzenia biurowe. Każdy pracuje na własny rachunek lub dla swojego pracodawcy.

Czym jest przestrzeń coworkingowa? Jak jest zorganizowana?

W skrócie biuro coworkingowe zapewnia miejsca pracy, gdzie przestrzeń do pracy jest wspólna. Każde stanowisko musi więc dawać pracownikowi choć minimalną intymność. Cała przestrzeń współdzielona jest przez wynajmujących, a biurko – zależnie od formy wynajmu – pozostaje albo do wyłącznej dyspozycji pracownika, albo siada się do pracy tam, gdzie akurat jest wolne miejsce. Sale konferencyjne, pokój relaksu, kuchnia, łazienka i urządzenia (drukarki, ekspres do kawy, rzutnik w sali konferencyjnej) są do użytku wszystkich.

Jak mogą dzielić się przestrzenie coworkingowe?

  • współdzielone stoły z dostępem do internetu i zaplecza gastronomicznego,
  • współdzielona przestrzeń z dodatkowym dostępem do sal konferencyjnych,
  • prywatne biura z salami konferencyjnymi i częścią relaksacyjną.

Wszystkie te opcje dostępne są dla użytkowników indywidualnych, a także firm i przedsiębiorców. Przestrzeń coworkingowa może być udostępniona na wynajem godzinowy, wielodniowy, tygodniowy, miesięczny, jest też możliwość wynajmu biura na czas nieokreślony. Z racji dzielenia się przestrzenią i kosztami stałymi, całkowite koszty związane z biurem są dla pracownika czy firmy dużo niższe niż w przypadku wynajmu tradycyjnego.

Co odróżnia przestrzeń coworkingową od normalnego biura?

Najważniejszą różnicą jest to, że ludzie pracujący w takim miejscu to osoby absolutnie ze sobą niezwiązane. Stwarza to możliwość wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów, przez co może dawać nowe, bezcenne spojrzenie i wiedzę na dany temat. Niektóre przestrzenie coworkingowe oferują ścianki działowe wokół stanowisk, są też tak zwane silent roomy czy budki telefoniczne do rozmów i telekonferencji. Pozwala to uzyskać odrobinę prywatności i komfortowo przeprowadzać rozmowy z klientami na tematy, o których nie powinno się rozmawiać publicznie albo które stanowią tajemnicę handlową.

Kto najchętniej korzysta z coworkingu?

Choć coworking jest dostępny dla każdego, to szczególnie popularny jest wśród freelancerów – osób pracujących na własny rachunek, specjalizujących się w konkretnej dziedzinie. Wolne zawody stają się nie tylko coraz bardziej popularne, ale także coraz bardziej korzystne dla firm. Zamiast zatrudniać kogoś na etat, bardziej opłaca się zlecić wykonanie zadania na zewnątrz. Freelancerzy oferują swoje usługi w najróżniejszych branżach. W wielu przypadkach wystarczy komputer i internet, a lokalizacja odgrywa już drugorzędne znaczenie.

Jest to też coraz popularniejsze rozwiązanie wśród osób prowadzących własną działalność, które nie mają odpowiedniego miejsca do pracy. Niestety we własnym domu nie zawsze da się skupić, zwłaszcza jeśli wokół biegają dzieci. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku jest przeniesienie się do współdzielonej przestrzeni open space, choćby po to, aby dokończyć projekt czy zrealizować zlecenie.

Komfortowe miejsce pracy zorganizujesz z pomocą Zdesk

Myślisz o stworzeniu przyjaznej, komfortowej przestrzeni coworkingowej? Chcesz, by wygodne środowisko pracy pozwalało użytkownikom w pełni skupić się na wykonywanych obowiązkach, a dzięki temu pozytywnie wpływało na jakość ich pracy?

A może masz możliwość pracy w domu, ale nie masz odpowiednich mebli i wyposażenia?

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Pomożemy w zorganizowaniu przestrzeni do pracy, dobierzemy odpowiednie biurko i pozostały sprzęt biurowy. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. U nas znajdziesz nie tylko wysokiej jakości biurka regulowane elektrycznie, biurka narożne, szafy, kontenerki czy przepusty kablowe, ale także meble biurowe na wymiar, dostosowane do potrzeb i zgodne z indywidualną wizją każdego klienta. Zapewniamy pełne wsparcie i doradztwo na każdym etapie realizacji zamówienia. Stworzona z naszą pomocą przestrzeń do coworkingu będzie odpowiednim miejscem do pracy dla każdego, niezależnie od branży.