Praca na stojąco przy komputerze – zalety, wady i praktyczne wskazówki
Strona główna » Blog » Praca na stojąco przy komputerze – zalety, wady i praktyczne wskazówki
Czy zauważyłeś u siebie negatywny wpływ długotrwałego siedzenia przy komputerze na Twoje zdrowie? Bóle pleców, kolan i szyi nie są rzadkością i wynikają ze spędzania zbyt wielu godzin przed ekranem. Jednym z rozwiązań tego problemu może być praca na stojąco. Ta opcja zyskuje coraz większą popularność wśród pracowników biurowych oraz osób pracujących zdalnie na całym świecie.
Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o pracy na stojąco! Poznaj jej zalety i wady oraz zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi wyboru odpowiednich mebli i akcesoriów do pracy w pozycji stojącej.
Czy człowiek jest przystosowany do pracy siedzącej?
Ludzkie ciało nie jest naturalnie przystosowane do długotrwałego siedzenia. Na drodze ewolucji człowiek spędzał większość czasu w ruchu — polując, gromadząc zapasy i przemieszczając się. Siedzący tryb pracy, zwłaszcza w biurze lub przy komputerze, jest stosunkowo nowym zjawiskiem, które rozwinęło się dopiero w erze technologii. Nauka nie pozostawia złudzeń w tej kwestii — długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej to jedno z największych zagrożeń zdrowotnych.
Gdy wakacje dobiegają końca i nadchodzi moment powrotu do biura, to wielu z nas zauważa wpływ siedzącego trybu życia na organizm. Nie chodzi tylko o wzrost masy ciała spowodowany niższym spalaniem kalorii. Chodzi przede wszystkim o to, co dolega ogromnej części pracowników biurowych. Ból pleców, ból nóg, ból karku — te dolegliwości są poważnym dyskomfortem podczas pracy. Pozycja stojąca jest bardziej przyjazna dla naszego ciała.
Naukowcy słusznie zauważają, że siedzenie jest jednym z największych zagrożeń dla naszego organizmu, na równi z paleniem tytoniu i złym odżywianiem, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Liczne badania dowiodły długoterminowych konsekwencji nadmiernego siedzenia. To nie tylko napięte mięśnie i ból przy wstawaniu od biurka. To także poważne problemy z układem krążenia, które mogą zagrażać życiu.
Czy wiesz, że nie powinniśmy spędzać więcej niż 30 minut w pozycji siedzącej bez przerwy? Badania przeprowadzone przez naukowców z Columbia University wykazały, że najlepszym sposobem na zminimalizowanie negatywnych skutków długotrwałego siedzenia jest wstawanie co 30 minut i spacerowanie przez co najmniej 5 minut. Już taki schemat regularnych ruchów znacząco obniża poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze, a także poprawia nastrój i zmniejsza zmęczenie. Długotrwałe siedzenie bez przerwy zwiększa ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, dlatego tak ważne jest wprowadzenie krótkich przerw na ruch w ciągu dnia pracy.
Czym się różni praca na stojąco przy komputerze od pracy na siedząco?
Mimo że praca na siedząco z wstawaniem na krótkie przerwy może być pewnym rozwiązaniem, to pozostawanie w pozycji siedzącej przez zbyt długi czas prowadzi do szeregu negatywnych skutków: spowolnienia metabolizmu, nadwyrężenia kręgosłupa i zwiększenia ryzyka chorób cywilizacyjnych.
Jeśli chcesz zniwelować negatywne skutki długotrwałego siedzenia, to rozważ pracę w pozycji stojącej, która przynosi szereg korzyści zdrowotnych i poprawia komfort pracy. Chociaż na początku może to być trudne, to ergonomiczne stanowisko przystosowane do pracy na stojąco pozwoli znacznie zmniejszyć napięcie mięśni kręgosłupa. W rezultacie plecy nie bolą po wstaniu od biurka, a zmęczenie karku jest mniejsze. Co więcej, badania pokazują, że praca na stojąco sprzyja większej produktywności, ponieważ poprawia przepływ krwi do mózgu, co wpływa na naszą koncentrację i wydajność.
W pracy stojącej nie chodzi o to, by stać bez przerwy przez cały dzień. Lepiej zacząć od na przykład pół godziny dziennie, a potem stopniowo wydłużać ten okres. Tego typu zmiany mogą znacząco poprawić komfort pracy, szczególnie biorąc pod uwagę, że średnio spędzamy aż 15 godzin dziennie w pozycji siedzącej!
Ergonomia pracy stojącej i siedzącej
Jakie są zalety pracy na stojąco?
Dlaczego praca na stojąco zyskuje popularność na całym świecie? Coraz częściej mówi się o nowoczesnych meblach biurowych, wyposażonych w innowacyjne systemy regulacji wysokości, które umożliwiają komfortową pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Wskazujemy zalety, o których mówią osoby, które wybrały pracę stojącą przy biurku!
Zapomnisz o bólu pleców
Praca na stojąco przy komputerze sprzyja utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa, poprawia krążenie krwi i zmniejsza napięcie mięśniowe. Badania wykazały, że osoby korzystające z biurek umożliwiających pracę na stojąco odczuwają mniejszy ból w dolnej części pleców w porównaniu z tymi, które pracują wyłącznie w pozycji siedzącej.
Wydajniejsza praca
Badania potwierdzają, że praca na stojąco może znacząco poprawić koncentrację, kreatywność i tempo wykonywania zadań. Spotkania, które odbywają się w pozycji stojącej, trwają średnio 1/3 krócej, bo nasze mózgi są lepiej ukrwione, przez co wzrastają możliwości poznawcze. Zebranie, które zamiast półtorej godziny trwa 30 minut, brzmi kusząco!
Spalanie większej ilości kalorii
Jeśli wstajemy z krzesła tylko na przerwach, siedzenie może mieć negatywny wpływ na nasze ciało w postaci przybierania na wadze. Potrzebujemy zdecydowanie więcej ruchu, by lepiej spożytkować przyswojoną z żywnością energię. Według niektórych źródeł praca na stojąco przy komputerze przez cztery godziny może spalić nawet o 85 kalorii więcej niż wykonywanie tych samych obowiązków w pozycji siedzącej!
Lepsze samopoczucie i wzrost energii
Dzięki przechodzeniu z pozycji siedzącej do stojącej możemy przełamać monotonię dnia, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i poziom energii. Aktywność fizyczna stymuluje organizm do produkcji endorfin — czyli hormonów odpowiedzialnych za poprawę nastroju i redukcję stresu.
Czy są jakieś wady pracy na stojąco?
Warto zauważyć, że praca stojąca ma swoje wady. Długotrwałe stanie może prowadzić do bólu nóg, szczególnie na początku, gdy mięśnie nie są przyzwyczajone do tego rodzaju obciążenia, co może skutkować zakwasami. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy.
Biurko regulowane elektrycznie jest świetną alternatywą dla klasycznego biurka
Najlepszym rozwiązaniem jest biurko z elektryczną regulacją wysokości, które umożliwia pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, co pomaga uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Najlepszym wyborem jest naprzemienna praca w różnych pozycjach, odpowiednie dostosowanie sprzętu oraz regularne mikroruchy (na przykład delikatne poruszanie nogami, przesuwanie stóp, lekkie obracanie nadgarstków).
Jak prawidłowo dobrać akcesoria i meble do pracy na stojąco?
Zanim wybierzesz meble do pracy na stojąco, zastanów się, na czym Ci zależy. Bardzo istotne jest, by zakres regulacji wysokości pozwolił Ci wygodnie korzystać ze sprzętu elektronicznego w obu pozycjach (siedzącej i stojącej), dlatego sprawdź, czy biurko będzie odpowiadać Twojemu wzrostowi. Jeśli nie korzystasz z laptopa, tylko komputera stacjonarnego, musisz postawić także na uchwyt na komputer montowany do blatu, by nie musieć dopasowywać kabli do danego ustawienia. Płynna regulacja wysokości to również korzystna funkcja, dzięki której praca przebiega w sposób nieprzerwany. Biurko powinno działać cicho i w intuicyjny sposób. Automatyczna regulacja to dobre rozwiązanie, dzięki któremu nie potrzebujesz osobnego biurka do stania i siedzenia – to dwa w jednym.
Ergonomia pracy stojącej — jak prawidłowo pracować na stojąco?
W pracy stojącej ważne jest, aby nie utrzymywać tej pozycji przez dłużej niż 2 godziny, by uniknąć bólu w łydkach. W przypadku osoby bardziej wysportowanej ten czas może być nieco dłuższy, ale nadal warto pilnować regularnych przerw. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała – Twój kręgosłup i nogi będą wskazywać, kiedy należy usiąść, a kiedy wstać.
Warto zwrócić uwagę na odpowiednią postawę zarówno podczas stania, jak i siedzenia. Plecy powinny być wyprostowane, ale nie nadmiernie napięte, podobnie jak nogi. Warto opierać ręce o blat, by ustabilizować pozycję. Wybieraj wygodne, płaskie buty, które zapewniają odpowiednie wsparcie i amortyzację, co zapobiegnie nadmiernemu obciążeniu stóp podczas długiego stania.
Meble do pracy stojącej w ZDESK.PL — pracuj wygodnie i zdrowo
W naszej ofercie znajdziesz szereg ergonomicznych, wykonanych z dbałością o każdy szczegół mebli do biura, w tym przeznaczonych do pracy stojącej. Każde nasze biurko z elektryczną regulacją wysokości jest zaprojektowane tak, by umożliwić przybranie optymalnej dla kręgosłupa pozycji zarówno kiedy stoimy, jak i kiedy siedzimy. Stawiamy na wysokiej jakości materiały odporne na uderzenia czy zarysowania i łatwe w konserwacji, dzięki czemu zachowują efektowny wygląd przez wiele lat. Biurko pracuje cicho i płynnie, co sprawia, że nie przeszkadza w wykonywaniu obowiązków zawodowych.
Gwarantujemy sprawną i bezpieczną dostawę do dowolnego miejsca w Polsce. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, jak wygodna może być praca na stojąco! Koniecznie zobacz też nasze inne meble biurowe, które jeszcze bardziej podniosą komfort Twojej pracy.
Źródła badań opisanych w artykule:
https://www.cuimc.columbia.edu/news/rx-prolonged-sitting-five-minute-stroll-every-half-hour