Praca na stojąco – czy warto? Zalety, wady, wskazówki.

Czy zauważyłeś u siebie negatywny wpływ długotrwałego siedzenia na zdrowie? Bóle kręgosłupa, kolan i karku nie są rzadkością i wynikają z tego, że zbyt wiele godzin w ciągu dnia spędzamy na krześle przy komputerze. Jednym z rozwiązań jest praca na stojąco. Ta możliwość coraz szybciej zdobywa ogromną popularność wśród pracowników biurowych na całym świecie. Dowiedz się więcej na temat pracy na stojąco!

Czy jesteśmy stworzeni do pracy na siedząco?

Sposób, w jaki zbudowany jest ludzki kręgosłup, jest dostosowany do trybu życia naszych przodków. Pierwsi homo sapiens osiągnęli sukces wśród innych gatunków ze względu na to, że mogli długotrwale biec za zwierzyną, aż ta będzie zbyt wyczerpana, by dalej uciekać. Kiedy kończy się urlop i przychodzi moment powrotu do biura, wielu z nas zauważa wpływ pozycji siedzącej na organizm. Nie chodzi tu tylko o to zwiększenie masy ciała ze względu na niższe spalanie kalorii. Mowa przede wszystkim o tym, co doskwiera ogromnej części pracowników biurowych. Ból pleców, nóg, karku – te dolegliwości są poważnym utrudnieniem w trakcie pracy. Pozycja stojąca jest bardziej naturalną opcją dla naszego ciała.

Naukowcy trafnie wskazują na to, że pozycja siedząca jest jednym z większych zagrożeń dla naszych organizmów, na równi z paleniem i fatalnym odżywianiem, przede wszystkim w krajach rozwiniętych. Wiele badań dowiodło już długofalowych konsekwencji długotrwałego siedzenia. To nie tylko spięte mięśnie i ból po wstaniu od biurka. To także poważne problemy z krążeniem, które mogą stanowić zagrożenie dla życia. Czy wiesz, że nie powinniśmy spędzać w pozycji siedzącej więcej niż 30 minut bez przerwy? Wskazują na to badania zespołu z Columbia University Medical Center. Osoby, które wolały siedzieć przez pół doby, były dwa razy bardziej narażone na zgon od grupy, która spędzała w tej pozycji najmniej czasu i nie dłużej niż pół godziny ciągiem. Siedzenie jest realnym zagrożeniem dla zdrowia. Masz na to wpływ – wystarczy więcej czasu spędzać stojąc.

Czym się różni siedzący tryb pracy od stojącego?

Ergonomia pozwala skutecznie dostosować stanowiska pracy do pozycji stojącej. W tym przypadku napięcie mięśni kręgosłupa jest znacznie mniejsze; plecy nie odzywają się po wstaniu od biurka, zmęczenie szyi również jest mniejsze. Co istotne, pracując na stojąco jesteśmy bardziej wydajni, co wynika z badań dotyczących przepływu krwi przez mózg.

W pracy stojącej nie chodzi o to, by stać bez przerwy przez cały dzień. Znacznie lepszym sposobem jest to, by zacząć od stania przez pół godziny dziennie i wprowadzać stopniowe zmiany, by wydłużyć ten czas. Skuteczne jest robienie krótkich przerw od stania, dzięki czemu odciążymy nogi i unikniemy bólu łydek. Już to znacznie ułatwi nam życie – szacuje się że siedzimy średnio nawet 15 godzin dziennie!

Zalety pracy na stojąco

Co sprawia, że praca na stojąco jest tak popularna na całym świecie? W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o wyspecjalizowanych meblach biurowych, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii pozwalają na regulację wysokości, by dostosować się do pozycji stojącej przy komputerze. W czasopismach dotyczących ergonomii i BHP możemy zobaczyć wiele informacji o tym, że siedzenie zbyt długo w trakcie pracy jest znacznie mniej korzystne dla mięśni niż stanie. Wskazujemy zalety, o których mówią osoby, które wybrały pracę stojącą przy biurku!

Zapomnisz o bólu pleców

Ból kręgosłupa, karku i kolan, który doskwiera wielu osobom przez pięć dni w tygodniu, należy rozpatrywać jako sygnał, że ciało potrzebuje innej pozycji. Mięśnie z czasem stają się na tyle napięte, że uciążliwych dolegliwości można się pozbyć wyłącznie z pomocą fizjoterapeuty. Ten problem można skutecznie rozwiązać, stojąc w biurze przy odpowiednio dopasowanej wysokości biurka.

Pracujesz wydajniej

Siedzenie sprawia, że zmniejsza się przepływ krwi przez mózg. Brak ruchu, często potęgowany przez brak czasu na dodatkowe aktywności po pracy, przekłada się na coraz mniejszą wydajność w ciągu dnia. Spotkania, które odbywają się w pozycji stojącej, trwają średnio 1/3 krócej, bo nasze mózgi są lepiej ukrwione, przez co wzrastają możliwości poznawcze. Zebranie, które zamiast półtorej godziny trwa 30 minut, brzmi kusząco!

Lepsze spalanie kalorii

Jeśli wstajemy z krzesła tylko na przerwach, siedzenie może mieć negatywny wpływ na nasze ciało w postaci przybierania na wadze. Potrzebujemy zdecydowanie więcej ruchu, by lepiej spożytkować przyswojoną z żywnością energię. Praca na stojąco jest doskonałym sposobem na to, by zacząć wprowadzać do codziennego życia aktywność.

Czy są jakieś wady pracy na stojąco?

Warto jednak zauważyć także wady pracy stojącej. Przede wszystkim zbyt długie stanie może poskutkować bólem nóg, co zwłaszcza na początku może spowodować zakwasy. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy. Najlepszym rozwiązaniem będzie biurko z elektryczną regulacją wysokości, które pozwoli pracować zarówno z krzesła, jak i na stojąco, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Zdrowy rozsądek sprawia, że wady pracy w pozycji stojącej są niezauważalne!

Jakie meble są potrzebne do pracy na stojąco?

Biurko z regulacją wysokości to doskonały sposób na to, by zarówno czerpać korzyści ze stania, jak i odpocząć podczas siedzenia. Ważne, by mebel był odporny na uderzenia i uszkodzenia, które są naturalne podczas pracy. Wytrzymała płyta będzie dużym atutem. Biurko powinno zawierać przepusty kablowe i podobne udogodnienia, dzięki którym będziesz mógł sprawnie zaaranżować przestrzeń. Ze względu na to, że zbyt długotrwała pozycja stojąca jest niekorzystna, warto zainwestować również w wygodny, ergonomiczny fotel biurowy lub, co cieszy się dużym zainteresowaniem, gumową piłkę gimnastyczną.

Jak prawidłowo dobrać akcesoria i meble do pracy na stojąco?

Zanim wybierzesz meble do pracy na stojąco, zastanów się, na czym Ci zależy. Bardzo istotne jest, by zakres regulacji wysokości pozwolił Ci wygodnie korzystać ze sprzętu elektronicznego w obu pozycjach, dlatego sprawdź, czy biurko będzie odpowiadać Twojemu wzrostowi. Jeśli nie korzystasz z laptopa, tylko komputera stacjonarnego, musisz postawić także na uchwyt na komputer montowany do blatu, by nie musieć dopasowywać kabli do danego ustawienia. Płynna regulacja wysokości to również korzystna funkcja, dzięki której praca przebiega w sposób nieprzerwany. Biurko powinno działać cicho i w intuicyjny sposób. Automatyczna regulacja to dobre rozwiązanie, dzięki któremu nie potrzebujesz osobnego biurka do stania i siedzenia – to dwa w jednym.

Jak prawidłowo pracować na stojąco?

Stanie w pracy nie powinno trwać dłużej niż około 2 h. W przeciwnym wypadku będziesz narażony na dolegliwości bólowe od strony łydek. Jeśli jesteś bardziej wysportowany, ten czas może w Twoim wypadku wynosić dłużej. Nie musisz pilnować go z zegarkiem w ręku. Twój kręgosłup i nogi będą podpowiadać Ci, kiedy powinieneś stać, a kiedy siedzieć przy biurku. Bardzo ważne jest jednak pilnowanie prawidłowej postawy ciała związane zarówno ze staniem, jak i siedzeniem. Plecy powinny być wyprostowane, ale nie nadmiernie napięte, podobnie jak nogi. Warto opierać ręce o blat, by ustabilizować pozycję.

Meble do pracy stojącej – Zdesk

W naszej ofercie znajdziesz szereg ergonomicznych, wykonanych z dbałością o każdy szczegół mebli do biura, w tym przeznaczonych do pracy stojącej. Każde nasze biurko z elektryczną regulacją wysokości jest zaprojektowane tak, by umożliwić przybranie najbardziej optymalnej dla kręgosłupa pozycji zarówno kiedy stoimy, jak i kiedy siedzimy. Stawiamy na wysokiej jakości materiały odporne na uderzenia czy zarysowania i łatwe w konserwacji, dzięki czemu zachowują efektowny wygląd przez wiele lat. Biurko pracuje cicho i płynnie, co sprawia, że nie przeszkadza w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Gwarantujemy sprawną i bezpieczną dostawę do dowolnego miejsca w Polsce. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, jak wygodna może być praca na stojąco!