Pokój dla nastoletniej dziewczyny – jak urządzić?

Trudno nadążyć za zmieniającymi się trendami, zwłaszcza wśród młodzieży. Muzyka, style, moda, technologia, a do tego ulubione kolory twojego dziecka, jego upodobania i młodzieńcze wahania nastrojów – zmiennych jest wiele. Jak urządzić pokój młodzieżowy, aby był on praktyczny, a zarazem podobał się nastolatce? Czym charakteryzują się nowoczesne pokoje młodzieżowe? Bez jakich nowinek technologicznych nie może się obyć pokój dziecka? Czy istnieje przepis na „dziewczęcy pokój”? W dzisiejszym wpisie spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Jakie kolory pasują do pokoju nastolatki?

Zacznijmy od tak naprawdę najtrudniejszego, a więc kolorów. W pokoju nastolatki rodzice chcieliby widzieć uniwersalne najlepiej pastelowe kolory, które dobrze wyglądają i pasują do większości stylów. Nastolatki natomiast chętnie powitają takie kolory, które oddadzą ich nastrój czy aktualny styl, który noszą. Jak więc pogodzić te dwa światy, tak aby każdy był zadowolony? Dobrym rozwiązaniem jest pójście przez rodziców na drobne ustępstwa w tym temacie, ponieważ finalnie to nie oni będą mieszkać w tym pokoju. Można zaproponować bardziej stonowany kolor, porozumieć się co do wystroju ścian, a także zaproponować konkretne ułożenie mebli w pokoju nastolatki. Może się okazać, że ten konkretny kolor czy rodzaj biurka, który wybrała nastolatka, to świetny pomysł i wspaniale komponuje się w całościowej wizji.

Jakie elementy warto włączyć w aranżację pokoju dla nastolatki?

Okres dorastania to nigdy nie jest łatwy czas. Warto więc spróbować przemycić do pokoju młodzieżowego kilka rzeczy, które nieco go ułatwią. Korkowa tablica przymocowana na ścianie nad biurkiem, ściana pomalowana farbą, po której można rysować i pisać, aby móc wyrazić siebie, półki na „przydasie” i zdjęcia z przyjaciółmi. Opcji jest wiele. Można dodać też coś, co nawiązuje do zainteresowań lub hobby dziewczyny. Instrumenty, akwarium, dodatkowe miejsce na do wystawienia ulubionej kolekcji czy półka na maszynę do szycia lub lutownicę (w zależności od zainteresowań!) zawsze będą ciekawym pomysłem.

Meble do pokoju nastoletniej dziewczyny

Projektując pokój dla nastolatki, warto zwrócić szczególną uwagę na wybór łóżka do spania i mebli. Po pierwsze, wygodne łóżko to podstawa. Sen w tym trudnym okresie jest niezmiernie ważny, ma wpływ na prawidłowy wzrost, zdrowie, a także samopoczucie. Pod łóżkiem dobrze jest umieścić dużą skrzynię, aby móc schować nadmiar pościeli lub inne rzeczy, z których się nie korzysta (na przykład garderobę zimową).

Nowoczesny pokój młodzieżowy to także nowoczesne meble. Nikt nie chce mieć w swoim pokoju mało praktycznej, staroświeckiej meblościanki czy wielkich biurowych mebli. Szafa wyposażona w lustra to marzenie wielu dziewczyn! Duża przestrzeń ułatwi utrzymywanie porządku wśród ubrań, a lustro będzie idealne, by testować inspiracje makijażowe. Świetnie sprawdzi się także praktyczna szafka nocna w pobliżu łóżka.

Ponadto w aranżacji pokoju dla nastolatki nie można zapomnieć o biurku.

Postaw biurko w dobrze oświetlonym miejscu!

Odpowiednio usytuowane biurko to nie tylko praktyczny mebel, ale także duże wsparcie dla zdrowia. Powinno znajdować się blisko okna, co pozwoli korzystać z naturalnego światła słonecznego. Oprócz tego w pobliżu powinna stać lampa lub biurko powinno być wyposażone w lampkę biurową, aby po zapadnięciu zmroku wciąż można było z niego korzystać.

Przestrzeń robocza ma olbrzymie znaczenie – ważne, by móc równocześnie korzystać z komputera i książek do nauki. Zapewni to komfort przy rozwiązywaniu prac domowych lub w czasie nauki zdalnej. Nie zaszkodzi także, jeśli pod biurkiem znajdzie się szafka lub szuflady. Pomoże to zachować porządek, schować nadmiar przedmiotów i zwolnić przestrzeń na potrzebne rzeczy.

Odpowiednie krzesło do biurka w pokoju nastolatki

W komplecie do biurka nie może zabraknąć fotela ergonomicznego. Takiego, na którym przez kilka godzin można siedzieć przed komputerem czy lekcjami, nie narażając się na problemy z kręgosłupem. Krzesła Zdesk wykonane są z naturalnych materiałów, zapewniają wsparcie kręgosłupa, rąk, części lędźwiowej i szyi. Mają regulowaną wysokość i nachylenie, a także są dostępne w różnych kolorach, przez co będą świetnie pasować do każdego pokoju dziecka.

Aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny w różnych stylach

Pokój nastolatki w stylu glamour

Dużo światła, dużo błyskotek, kryształy, duże lustra to właśnie styl glamour. Wiele osób przyrównuje to pomieszczenie do sali balowej lub pokoju księżniczki.

Pokój nastolatki w stylu boho

Kolejnym popularnym stylem, jeżeli chodzi o aranżacje wnętrza, jest styl boho. Białe meble, naturalne elementy takie jak bambus czy wiklina w połączeniu z białym sznurkiem i ciepłe pastelowe kolory to ciekawa propozycja na wystrój pokoju młodej damy.

Pokój nastolatki w stylu skandynawskim

Pokoje młodzieżowe w stylu skandynawskim to częściej wybór starszych dziewcząt. W pomieszczeniu króluje połączenie drewnianych detali z nowoczesną bielą. Styl mniej widowiskowy niż glamour i boho, ale posiadający swój przyjemny, przytulny vibe.