Jaka wysokość biurka jest prawidłowa do danego wzrostu?

Jaka wysokość biurka jest prawidłowa do danego wzrostu?

Wybór odpowiedniego biurka nie należy do łatwych. Nie chodzi tu bowiem tylko o estetykę i dopasowanie mebla do wnętrza – istotna jest przede wszystkim wysokość blatu, która bezpośrednio wpływa na komfort pracy przy komputerze. Ma to znaczenie zarówno wtedy, gdy komponujesz idealne stanowisko pracy, jak i podczas poszukiwania biurka do nauki dla dziecka. W każdym przypadku liczy się dobór wysokości blatu biurka do wzrostu. Sprawdź nasze wskazówki, które pomogą Ci zadbać o prawidłową postawę i pozbyć się bólu kręgosłupa.

Dlaczego dobór wysokości biurka jest taki ważny?

Nasz kręgosłup wyraźnie sygnalizuje, jaka wysokość biurka będzie dla niego optymalna. Możemy to rozpoznać po pozycji. Jeśli blat znajduje się zbyt nisko, garbimy się, przez co odczuwamy ból kręgosłupa. Zbyt wysoki blat z kolei skutkuje zadzieraniem głowy, co również przekłada się na problemy z karkiem. W większości przypadków spędzamy czas przy biurku korzystając z monitora. Odpowiednia wysokość, ale także głębokość blatu umożliwia wygodne użytkowanie komputera. Odpowiednie stanowisko pracy jest ergonomiczne. Coraz mniej czasu spędzamy na stojąco, a coraz więcej w pozycji siedzącej przed ekranem. By pozbyć się bólu kręgosłupa, osoby pracujące lub uczące się w ten sposób powinny zainwestować w biurko, które ułatwi zachowanie odpowiedniej pozycji. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku poszukiwania mebli dla dziecka – najmłodsi dopiero poszukują prawidłowej pozycji, dlatego biurka powinny być wygodne w użytkowaniu.

W jaki sposób dopasować wysokość biurka do wzrostu?

Wbrew pozorom, nie musisz oglądać biurka na żywo, by dobrać prawidłową wysokość. Aby zadbać o odpowiednią pozycję i dopasowanie mebla do Twoich potrzeb wystarczy sprawdzić, jaka jest optymalna wysokość biurka względem Twojego wzrostu. Producenci mebli do pracy i nauki podają wymiary, dzięki czemu wybór staje się znacznie prostszy. Eksperci z zakresu ergonomii przygotowali wytyczne, które ułatwiają sprawdzenie idealnych wymiarów. Standardowe biurko ma wysokość 72-75 centymetrów, czyli sprawdzi się w przypadku osób o niższym i średnim wzroście.

Wzrost a wysokość biurka

Jaka wysokość biurka jest odpowiednia w Twoim przypadku? Najlepsze praktyki w dziedzinie ergonomii są następujące:

 

Wzrost Wysokość blatu
115-125 cm 53 cm
126-134 cm 56 cm
135-142 cm 59 cm
143-150 cm 63 cm
151-159 cm 67 cm
160-167 cm 71 cm
168-175 cm 75 cm
176-183 cm 79 cm
184-190 cm 82 cm

 

Jak widzisz, dla większości osób standardowe biurko wysokości 75 cm będzie odpowiednie. Problem pojawia się w przypadku osób, których wzrost jest znacznie niższy lub wyższy. Warto pamiętać o tym, że liczy się nie tylko biurko, ale także odpowiednie krzesło. Regulowane podłokietniki, oparcie i siedzisko pomogą Ci w dostosowaniu stanowiska pracy do swoich potrzeb i preferencji. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy spędzasz przy komputerze wiele czasu.

Ustawienie monitora na biurku

Warto także zwrócić uwagę na to, jak ustawiony jest monitor. Optymalnie powinien znajdować się w odległości 40-75 centymetrów od oczu. W przeciwnym razie może powodować ich łzawienie i pękanie naczynek krwionośnych. Optymalny rozmiar biurka dla większości osób to 75 cm wysokości, 65-70 cm głębokości oraz przynajmniej 120 cm szerokości. Wiele osób uważa, że jeden monitor podczas pracy to za mało, dlatego dobrym rozwiązaniem są także biurka narożne. Do ich komfortowego użytkowania wystarczy krzesło obrotowe – jeden ruch pozwala na szybką zmianę stanowiska.

Czy warto skorzystać z biurek o regulowanej wysokości?

Ciekawym rozwiązaniem są biurka z regulowaną wysokością. W naszej ofercie znajdziesz modele z elektryczną regulacją położenia blatu, które pracują cicho i płynnie. Możesz przy nich pracować zarówno z poziomu krzesła, jak i na stojąco. To dobre wyjście nie tylko dla miłośników pracy w pozycji stojącej, która stała się w ostatnich latach bardzo popularna ze względu na wyraźne korzyści zdrowotne, ale także dla wysokich osób. W przypadku tych modeli stosuje się uchwyty na komputer stacjonarny, dzięki którym nie jest niezbędne przepinanie kabli przed zmianą ustawienia blatu.

Zdesk – szeroki wybór mebli do pracy i nauki

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroką ofertę mebli biurowych, które pomogą Ci w stworzeniu idealnego stanowiska pracy. Stawiamy na modele zaprojektowane w zgodzie z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie ergonomii. Pomagamy zoptymalizować przestrzeń dzięki zróżnicowanym udogodnieniom, takim jak przepusty kablowe czy dodatkowe wyposażenie. Każde biurko, które Ci proponujemy, zostało stworzone z myślą o maksymalnym komforcie podczas działań przy komputerze i dokumentach. Z łatwością dopasujesz je do swojego wnętrza czy gabinetu. To dobre rozwiązanie zarówno do biura, jak i domowej przestrzeni do home office.

W naszej ofercie znajdziesz również wysokiej jakości krzesła biurowe, kontenerki i szereg innych dodatków renomowanych producentów. Oferujemy meble wykonane z wytrzymałych materiałów, stabilne i trwałe, które będą Ci towarzyszyć w codziennych wyzwaniach przez długi czas. Zapewniamy bezpieczną i sprawną wysyłkę pod wskazany adres. Sprawdź ofertę naszego sklepu i dowiedz się więcej!