Jak zostać testerem gier komputerowych?

Czy można wyobrazić sobie lepsze zajęcie dla gracza, niż zostanie testerem gier komputerowych? Jednak zdobycie tej pracy marzeń wcale nie jest takie łatwe, a i same oferty nie są aż tak częste. Dowiedz się więc, w jaki sposób możesz zacząć zarabiać na testowaniu gier.

Tester gier – czym dokładnie się zajmuje?

Pozornie praca testera gier komputerowych może kojarzyć się z… graniem. Jest w tym nieco prawdy, ale… to nie wszystko, co musisz zrobić. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za wyłapanie błędów, na etapie, gdy gra jest w trakcie rozwoju i nie przypomina gotowego produktu.

Tester gier ma za zadanie sprawdzenie zarówno strony estetycznej, jak i mechanicznej tworzonego programu. Powinien on wyłapać wszelkie błędy i tzw. glitche, czyli momenty, w których gra się zawiesza lub nie działa prawidłowo.

W zawodzie testera gier istotne jest także sprawdzanie płynności działania produktu na różnych konfiguracjach sprzętu. Dzięki temu producenci mogą określić, jakie wymagania ma wydawane oprogramowanie.

Warto także pamiętać, że w wielu przypadkach nie ma możliwości pracy zdalnej na stanowisku testera gier komputerowych. Wynika to z konieczności zachowania poufności na etapie sprawdzania wersji roboczych. Dzięki temu koncerny produkujące gry mogą uchronić się przed kosztownymi przeciekami. Dlatego warto przygotować się na umowę o pracę z klauzulą poufności.

Zawód testera gier komputerowych: gram czy szukam błędów?

Zawód testera gier nie do końca będzie przypominać zarabianie na graniu. Polega raczej na żmudnym wyłapywaniu i raportowaniu błędów. Choć osoba na tym stanowisku musi przejść rozgrywkę, to trzeba pamiętać, że dzieje się to na różnych etapach tworzenia gry. Dopiero na samym końcu tester ma szansę na sprawdzenie wersji przedpremierowej. Ma to na celu wyłapanie jak najwcześniej wszelkich błędów. Dzięki temu gotowy produkt trafia do odbiorców bez irytujących niedoróbek.

Tester gier komputerowych – ile można zarobić?

Często pojawia się pytanie, ile zarabia tester gier. Jest to w dużej mierze zależne od poziomu doświadczenia oraz koncernu, w którym się pracuje. Znaczenie ma również to, czy jest to praca na pełen etat, czy raczej dodatkowe źródło zarobku. Według danych udostępnionych przez serwis Aplikuj.pl testerzy gier mogą liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 3 800 zł netto. Warto pamiętać jednak, że bardziej doświadczeni specjaliści mogą mieć dochody przekraczające 6 000 zł na rękę. Dlatego wraz ze wzrostem doświadczenia za testowanie gier można otrzymać większą zapłatę.

Jak zdobyć pracę testera gier komputerowych?

Zastanawiasz się, jak zostać testerem gier komputerowych? Praca w branży IT, a dokładnie przy analizie oprogramowania, to marzenie wielu osób zafascynowanych gamingiem. Jeśli jesteś zainteresowany taką posadą, warto sprawdzić rekrutacje, które prowadzą producenci gier oraz firmy świadczące usługi w branży IT. To zazwyczaj na stronach takich firm pojawiają się ogłoszenia pracy na stanowisku testera gier. Dobrym pomysłem jest także śledzenie głównych serwisów rekrutacyjnych. Dzięki temu, gdy tylko pojawi się ogłoszenie, masz szansę na szybsze zaaplikowanie.

Jak wygląda rekrutacja do pracy testera gier?

Należy pamiętać, że na rynku pracy stanowiska związane z testowaniem gier są dość unikalne. Dlatego, zanim zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, uzbrój się w cierpliwość. Sam proces rekrutacji będzie się różnić w zależności od producenta gier. Warto się przygotować na wykonanie praktycznego zadania, które będzie miało na celu zweryfikowanie spostrzegawczości, zdolności analitycznego myślenia czy krytycznego podejścia. Może się zdarzyć także dzień próbny, dzięki któremu kandydat przekona się, jak naprawdę wygląda praca w branży gier.

Wymagania na stanowisku testera gier

Zastanawiasz się, jakie wymagania należy spełnić, aby zostać testerem gier? Najczęstszym wymaganiem na tym stanowisku jest zaawansowana znajomość języka angielskiego. Wynika to z konieczności wysyłania raportu do zespołu programistów odpowiedzialnych za tworzenie gry. Często są to osoby, które pochodzą z różnych stron świata. Natomiast nie są wymagane konkretne studia, choć zdolność programowania może być dodatkowym atutem dla kandydata na stanowisko testera gier komputerowych.

Umiejętności potrzebne testerowi gier

Dobry tester gier powinien wykazywać się skrupulatnością. Jego głównym zadaniem jest znalezienie wszelkich błędów i niedociągnięć, a następnie raportowanie ich dalej. Najlepszym kandydatem do takiej pracy będzie osoba odporna na stres czy działanie pod presją czasu. To ważne by kandydat sprawnie poruszał się po wirtualnym świecie, a przy tym interesował się branżą gier. Niezbędna jest także zdolność logicznego myślenia, która pozwoli na wyłapywanie błędów związanych np. z fabułą rozgrywki.

Czy warto rozpocząć pracę jako tester gier? Podsumowanie

Praca na stanowisku testera będzie spełnieniem marzeń dla osób zafascynowanych wirtualnym światem. Choć na początku zarobki nie są bardzo wysokie, to wraz z doświadczeniem można liczyć na dobry dochód. Jeśli jednak chcesz cieszyć się grami komputerowymi bez konieczności żmudnego powtarzania konkretnego etapu rozgrywki, to ta praca nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.