jak wyczyscic fotel gamingowy

Jak wyczyścić fotel gamingowy?

Fotele gamingowe, tak jak wszystkie meble, zbierają kurz i  różne zanieczyszczenia. Odpowiednia konserwacja nie jest trudna i można ją bez problemu wykonać w warunkach domowych. Należy jedynie dostosować ją do konkretnego materiału i wykorzystać odpowiednie środki czystości. Troszczenie się o fotel sprawia, że jego wygląd pozostaje efektowny przez dłuższy czas. Sprawdź, jak wyczyścić taki mebel.

Jak czyścić fotel z siatki?

Każdy fotel biurowy lub gamingowy powinien mieć umieszczoną metkę tapicerską z wytycznymi co do czyszczenia. Jeśli znajduje się na niej oznaczenie „S”, potrzebny będzie rozpuszczalnik bezwodny. Oznaczenie „W” oznacza, że do prania mebla należy używać preparatów wodnych. Można też spotkać oznaczenie „W / S”, które oznacza, że można stosować oba rodzaje kosmetyków lub „X” – nie należy takiej tapicerki myć, można jedynie ją odkurzać lub użyć szczotki.

Jeśli nie widzisz takich oznaczeń, nic straconego. Fotele z siatki należy czyścić przy pomocy specjalnego środka do konserwacji mebli lub przecierać wilgotną ściereczką zanurzoną wcześniej w łagodnym roztworze wody z szarym mydłem. Możesz też użyć gąbki i płynu do mycia naczyń. Pamiętaj, by nie szorować zabrudzeń, a jedynie delikatnie je wytrzeć. W taki sam sposób można wyczyścić krzesło biurowe.

Jak wyczyścić fotel gamingowy z eko – skóry

Podobnie wygląda pielęgnacja foteli biurowych i gamingowych z eko-skóry, choć zwykle – ze względu na samą konstrukcję – jest to nieco bardziej problematyczne i czasochłonne. Pierwszym krokiem jest odkurzanie szczelin i usunięcie z nich wszystkich okruszków, włosów i innych zabrudzeń. Choć na powierzchni może nie być widocznych plam, wiele brudu skrywa się w zakamarkach, zwłaszcza w miejscu styku siedziska z oparciem. Jednocześnie mogą one prowadzić do pęknięć. Następnie przechodzi się do czyszczenia za pomocą ściereczki i wybranego preparatu.

Domowy sposób czyszczenia eko – skóry

Najprostsza metoda: zanurzyć miękką ściereczkę w miseczce z wodą i mydłem, wycisnąć ją i dopiero wtedy przejść do przecierania. Nie powinna być zbyt wilgotna. Kilka razy należy przemyć to samo miejsce, by usunąć wszystkie plamy, brud i warstwę kurzu. W ten sposób wyczyść oparcie i siedzisko, a następnie podłokietniki i stelaż. Co ważne, eko-skóra nie może pozostawać wilgotna i trzeba ją wysuszyć. Można do tego wykorzystać suchą ściereczkę lub ręczniki papierowe. Pamiętaj też, by do czyszczenia fotela lub krzesła z eko-skóry nie używać płynu do naczyń.

Specjalne preparaty do fotela ze skóry ekologicznej

Można także wykorzystać specjalne preparaty, które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale także konserwują i impregnują materiał. Pamiętaj, by upewnić się, że mogą być stosowane do eko-skóry, czyli są na bazie wody – potwierdzi to atest. Tapicerka zyska wtedy połysk i estetyczny wygląd, ale także zwiększy odporność na brud i zarysowania.

Jak wyczyścić fotel gamingowy wykonany ze skóry naturalnej

Cena foteli skórzanych jest dość wysoka. To sprawia, że najlepiej czyścić je specjalnymi środkami, by ich przypadkowo nie uszkodzić. Najczęściej wykonuje się je ze skóry gładkiej, więc takiego preparatu trzeba poszukać. Rzeczywiście, skórzany fotel biurowy lub gamingowy także można przetrzeć wodą z mydłem. Jednakże specjalny preparat, podobnie jak w przypadku eko-skóry, nie tylko usunie zabrudzenia, ale też zatroszczy się o efektowny wygląd i zwiększy wytrzymałość mebla. Najpierw przetestuj go na niewielkim, najlepiej niewidocznym fragmencie fotela lub krzesła. Używaj go etapami, nakładając środek wyłącznie na niewielkie obszary. Użyj do tego miękkiej szmatki, jednak zadbaj, by nie zostawiała nitek i brudu.

Jak wyczyścić welurową tapicerkę

Welurowe fotele są dość delikatne. Materiał szybko chłonie brud i traci efektowny, luksusowy wygląd. Zanim przystąpisz do czyszczenia, pamiętaj, by odkurzyć cały mebel. W przeciwnym wypadku pojawią się na nim nieestetyczne kłaczki. Reaguj także od razu, gdy rozlejesz płyn lub pobrudzisz tapicerkę jedzeniem. Wywabianie plam może być problematyczne.

Do pielęgnacji weluru wykorzystuje się amoniak w proporcji dwie łyżki na litr wody. Materiał czyści się zgodnie z kierunkiem, w którym się układa – nigdy pod włos. Najpierw go nanieś, wetrzyj, a następnie pozostaw na około godzinę. Później użyj miękkiej szczotki do wyczesania posklejanych włosków weluru i wysusz ostrożnie suszarką do włosów.

Jak dbać o fotel gamingowy by dłużej służył i się nie zniszczył

Jak często trzeba czyścić taki mebel? Szczeliny należy oczyszczać co około dwa tygodnie. Wtedy też przeciera się go z kurzu. Gruntowne, bardziej zaawansowane czyszczenie z użyciem specjalistycznych środków powinno się powtarzać raz na kwartał. Wówczas warto wyczyścić kółka. Często wplątują się w nie włosy, sierść zwierząt czy resztki jedzenia, co może spowodować problemy w ich działaniu. Do czyszczenia kółek możesz użyć odkurzacza.

Co można zrobić, by materiał się nie niszczył? Należy unikać sytuacji, w których siedzisko byłoby narażone na duże i punktowe napięcia. Mogą prowadzić do rozchodzenia się i prucia zarówno szwów, jak i samej tapicerki. Nie wystawiaj także fotela lub krzesła na działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur. Zwracaj uwagę na samą odzież, czy nie grozi wgnieceniami i pęknięciami. Jeśli usłyszysz, że fotel wydaje nieprzyjemne odgłosy i trzaski, możesz go nasmarować WD-40. No i zła wiadomość dla kociarzy – kot nie powinien mieć dostępu do fotela.

Jak często czyścić i konserwować fotel gamingowy – podsumowanie

Warto przyłożyć się do pielęgnacji i konserwacji fotela gamingowego. To na ogół dość drogie meble, a w przypadku tych ze skóry naturalnej ceny mogą być bardzo wysokie. Po takiej inwestycji ból ze zniszczonego obicia jest ogromny, dlatego lepiej zadbać o profilaktykę. Nasze rady można zastosować także w przypadku innych mebli tapicerowanych – są uniwersalne.