domowe biuro

Jak urządzić domowe biuro? Oto nasz poradnik

Gdy pracujesz w biurze, sprawa jest prosta – wyposażenie organizuje pracodawca. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy swoje obowiązki wykonujesz w domu w trybie zdalnym. Odradzamy robienie tego na kanapie czy, co gorsza, w łóżku. To prosty sposób, by zapomnieć o balansie pomiędzy życiem osobistym a zawodowym. Kiedy jednak już chcemy stworzyć kącik do pracy, pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Z tego poradnika dowiesz się, jak urządzić domowe biuro tak, żeby było funkcjonalne i wygodne.

Krzesło i biurko: przy home office to podstawa

Stałe miejsce pracy z dala od ciągów komunikacyjnych sprzyja koncentracji. Z tego powodu warto pomyśleć o tym, aby przestrzeń biurowa w domu była zaplanowana ergonomicznie, funkcjonalnie i estetycznie. Efekt? Będziesz chętniej siadać przy biurku, a nie na kuszącej kanapie! Tworząc biuro domowe, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę biurko i fotel. To zdecydowanie podstawa.

Jakie biurko do home office wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie są najlepsze wymiary biurka do home office. Wysokość biurka powinna być dopasowana do Twojego wzrostu. Zazwyczaj jest to około 70-75 centymetrów. Jeśli jesteś wyższy, dobrze się sprawdzi model z elektryczną regulacją wysokości blatu. To także sposób na to, by praca zdalna była mniej obciążająca dla kręgosłupa, bowiem dzięki tej funkcji możesz spędzać część czasu w pozycji stojącej, która jest zdecydowanie zdrowsza dla organizmu. Podczas tworzenia domowego biura możesz wybrać także modele z odpowiednio wygiętym blatem, który umożliwia dosunięcie się do monitora.

Co jeszcze warto wiedzieć? Biurko idealne to takie, które pozwoli Ci pomieścić cały niezbędny sprzęt i rozłożyć się wygodnie z materiałami takimi jak dokumenty, książki czy plany, w zależności od specyfiki zawodu. Możesz także zdecydować się na model narożny, który da Ci znacznie więcej przestrzeni. Szeroki wybór biurek, które sprawdzą się zarówno w firmie, jak i w domu, znajdziesz w ofercie Zdesk. Jeśli masz wizję idealnego modelu, możesz także skomponować go samodzielnie z dostępnych różnych stelaży i blatów. Idealne, nowoczesne biuro domowe jest na wyciągnięcie ręki.

Jak wybrać fotel do pracy zdalnej?

Oprócz biurka ogromne znaczenie ma także fotel lub krzesło biurowe. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na szerokie możliwości regulacji. Dzięki temu łatwiej dopasujesz go do swojego wzrostu i sylwetki. To na przykład możliwość dostosowania wysokości siedziska, ustawienia oparcia, kąta nachylenia zagłówka czy też podłokietników. Odpowiednio wyprofilowane siedzisko uniemożliwi przybieranie nienaturalnej, szkodliwej postawy, a ergonomiczne wygięcie na wysokości odcinka lędźwiowego odciąży kręgosłup. W ofercie Zdesk znajdziesz różnorodne modele w różnych cenach. Oddychające tkaniny, stabilne podstawy, możliwość regulacji poszczególnych elementów – wszystkie te czynniki sprawiają, że praca w domu staje się wygodniejsza.

Jak urządzić domowe biuro, by było jeszcze wygodniej?

Domowe biuro musi być funkcjonalne. To oznacza, że należy dobrze zorganizować dostępną przestrzeń. Powinna pozwalać na swobodne korzystanie ze wszystkich pomocy, a jednocześnie nie rozpraszać. Co może się tutaj przydać? Jakie akcesoria do biurek?

  • szafki, kontenerki i szuflady podbiurkowe – rzadko kiedy praca jest możliwa bez żadnych materiałów i pomocy. Dokumenty, plany, wykresy, wydruki – wszystko to trzeba gdzieś przechowywać. Do tego przydadzą Ci się odpowiednie szafki.
  • organizery na kable, maskownice kablowe, kanały kablowe, gniazda podblatowe, multiporty – rozrzucone niechlujnie przewody to zmora pracowników biurowych, graczy, uczniów i właściwie wszystkich, którzy korzystają z różnych urządzeń. Do tego dochodzi ryzyko zalania kabla czy przypadkowego go wyrwania z gniazdka (lub wraz z gniazdkiem). Odpowiednia organizacja przewodów pomoże Ci zachować porządek i bezpieczeństwo.
  • uchwyty – jeśli zależy Ci na tym, by domowe biuro było naprawdę schludne, zastanów się nad uchwytami. Możesz podwiesić komputer lub monitor, by zaoszczędzić miejsce na biurku i podłodze. Możesz też zastosować uchwyt na słuchawki, by już nigdy ich nie zgubić. Z kolei uchwyt na kubek uchroni Cię przed przypadkowym zalaniem klawiatury.

Jak widzisz, możliwości są szerokie! Dodaj do tego trochę nierozpraszających uwagi dekoracji, kalendarz, przybory piśmiennicze i można siadać do pracy!

Dobrze zorganizowane domowe biuro – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na to, jak wydajnie będzie przebiegać Twoja praca w domu, ma wpływ wiele czynników. Ważne są nie tylko ergonomiczne meble. Zwróć uwagę na dobre oświetlenie Twojego małego biura. Ważny jest dostęp do naturalnego światła, ale także odpowiednie lampki, umożliwiające wygodną pracę w godzinach wieczornych, jeśli wtedy także wykonujesz obowiązki. Przestrzeń powinna być dobrze wentylowana, więc warto zlokalizować ją w pobliżu okna. Jeśli lubisz rośliny doniczkowe, koniecznie znajdź dla nich miejsce w swoim otoczeniu – będą estetycznym dodatkiem, który umili Ci pracę. Sprzęt komputerowy jest bardzo ważny i od specyfiki zawodu zależy, jakie parametry są minimum. Ważne jest jednak zlokalizowanie domowego biura w pobliżu gniazdek i tak, by meble ich nie zasłaniały. Stworzenie takiej przestrzeni na pewno zajmuje chwilę, ale pozwoli Ci w pełni się skupić na obowiązkach. Strefa prywatna i zawodowa muszą być wyraźnie rozdzielone.

Małe biuro w domu – porady

W małym mieszkaniu nieco trudniej zaplanować przestrzeń biurową. Rzadko mamy do dyspozycji osobny pokój. Wtedy musi nam wystarczyć kącik do pracy. Jak to zrobić? Tu przede wszystkim trzeba zaoszczędzić przestrzeń. W małym salonie może zabraknąć miejsca na duże biurko, więc trzeba postawić na nieco skromniejszy mebel. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie uchwytów. Elementy podwieszane pozwalają bezpiecznie trzymać monitor i komputer poza blatem, dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca do codziennej pracy. Dobrze jest nieco oddzielić tę przestrzeń, jeśli chcesz urządzić biuro w pokoju dziennym. Możesz na przykład zastosować wysoki regał – zyskasz więcej miejsca do przechowywania, a przy tym stworzysz swoje home office. To zadanie znacznie pobudza kreatywność, dlatego mamy pewność, że wpadniesz na coś świetnego.

Dobrze urządzone domowe biuro – podsumowanie

Organizacja przestrzeni do home office zajmuje trochę czasu, ale naprawdę warto się zaangażować w stworzenie takiego miejsca. Bezpośrednio wpływa ono bowiem na wydajność i komfort pracy. Ma to też ogromne plusy. Domowe biuro możesz zaplanować w stu procentach, zaczynając od wyboru mebli, a kończąc na tym, jak ma padać światło dzienne, jakie kolory chcesz mieć w otoczeniu i jakie rośliny będą cieszyć Twoje oko. Wykorzystaj tę szansę. W ofercie Zdesk znajdziesz wyposażenie, które pozwoli Ci zaplanować idealne miejsce do pracy w domowym zaciszu.