Jak urządzić biuro – kilka rzeczy, o których należy pamiętać

W dzisiejszych czasach organizacja przestrzeni biurowej to wyzwanie. Po pierwsze, dużo osób z powodu pandemii zaczęło pracować zdalnie i w związku z tym przywykły one do pracy z domu, a więc do pewnego „komfortu”. Po drugie, czasy małych, zagraconych, przeludnionych pomieszczeń już dawno odeszły, bo okazało się, że praca w takich warunkach nie przynosi spodziewanego rezultatu. Badania jasno wykazują, że ergonomiczny fotel, właściwe ustawienie biurka i naturalne źródło światła mogą znacząco podnieść wydajność każdej pracy. Jak urządzić biuro, by było to najbardziej efektywne?

Po pierwsze funkcjonalność

Biuro to wizytówka firmy, niezależnie czy jest to gabinet dyrektora, kancelaria prawna, biuro projektowe inżynierów czy pokój informatyków. Wielu klientów w trakcie trwania projektu ma kontakt ze wszystkimi działami, a nowoczesne biuro często jest też miejscem spotkań. W takim wypadku powinno być zarówno funkcjonalne, jak i reprezentacyjne. Dobrym pomysłem jest więc ustalenie, na etapie projektowania, do czego będzie służyć dane miejsce pracy. Czy będą tu odbywać się spotkania z klientami? Jeśli tak, urządzając biuro warto ustalić, czy będą oni przyjmowani tylko przy biurku, czy warto wydzielić część przestrzeni na miejsce spotkań. W pierwszym przypadku należy zadbać o wygodny fotel lub krzesło dla gościa, a także zwiększyć wymiary biurka. W drugim wypadku świetnie sprawdzi się stół z krzesłami lub wygodna sofa.

Jak optycznie powiększyć niewielką przestrzeń biura?

Częstym problemem w małym biurze jest brak miejsca i z tego względu aranżacja małego biura to wiele wyzwań i trudnych decyzji. Jak na małej przestrzeni zmieścić pracowników i sprzęt, który będzie im potrzebny do pracy? Na szczęście są sposoby, by chociaż optycznie powiększyć biuro i zwiększyć komfort pracy. Warto zadbać o:

  • jasne kolory wyposażenia i ścian,
  • odpowiednie oświetlenie,
  • lustra lub powierzchnie szklane,
  • odpowiedni dobór dodatków,
  • unikanie dużych mebli,
  • niezastawianie wejścia do pomieszczenia,
  • spersonalizowanie biurek.

Niezbędne meble do biura, z których nie możesz zrezygnować

Niezależnie od tego, czy urządzasz duże, czy małe biuro, są przedmioty, które obowiązkowo muszą się w nim znaleźć. Przygotowując strefę pracy, należy zadbać o odpowiedniej wielkości biurka i wygodne, dobrze wyprofilowane krzesła. Wysokość biurka może mieć znaczenie w zależności od tego, jaki jest charakter branży, np. informatycy, by nie pracować cały czas w jednej pozycji i dbać o kręgosłup, mają biurka z podnośnikiem. Ponadto w pomieszczeniu muszą znaleźć się szafki i regały na dokumenty, najlepiej wyposażone w szuflady, do których można schować różnego rodzaju drobne sprzęty biurowe.

Oświetlenie zwiększy produktywność?

Równie ważna przy projektowaniu biura jest kwestia oświetlenia. Idealnie, gdy mamy okno, wtedy możemy ustawić biurko bezpośrednio przy nim, a wpadające promienie słoneczne zapewnią wówczas pracownikom odpowiednie warunki do pracy. Co zrobić, gdy układ pomieszczenia nie pozwala na zapewnienie naturalnego światła? Odpowiednie doświetlenie stanowisk pracy zapewnią punkty świetlne i lampy ledowe dostosowane do charakteru pracy. Żarówki ledowe zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż standardowe świetlówki, a dodatkowo dostarczają odpowiednie oświetlenie niezbędne do bezpiecznej i komfortowej pracy biurowej.

Postaw na zielone otoczenie

Zielone rośliny w biurze zwiększają wilgotność powietrza i działają jak naturalny nawilżacz. Większość z nich to także naturalny filtr, który pochłania szkodliwe substancje, takie jak amoniak, aceton czy wydzielający się z mebli szkodliwy formaldehyd. Co istotne, według badań obecność roślin doniczkowych w biurze, zwiększa produktywność pracowników o 10-15%; dodatkowo naukowcy udowodnili, że zieleń działa uspokajająco oraz zmniejsza uczucie przygnębienia i zmęczenia.

Jak urządzić biuro – organizacja przestrzeni

Trzymanie na blacie biurka sterty niepotrzebnych przedmiotów generuje chaos i negatywnie wpływa na pracę. Do zachowania porządku świetnie sprawdzą się urządzenia biurowe takie jak kontenerki i segregatory, które można ustawić na regałach. Ponadto, chcąc urządzić nowoczesne biuro, musisz postawić na innowacyjne rozwiązania. Zamiast prowadzenia dokumentacji papierowej możesz zdecydować o przejściu na bardziej ekologiczną – elektroniczną. Takie rozwiązanie likwiduje potrzebę drukowania, kserowania i archiwizowania, co znacząco usprawnia organizację.

Ergonomia = komfort + efektywność

Zastanawiasz się jak urządzić biuro, które będzie spełniało wszystkie potrzeby osób w nim pracujących? Jesteś właścicielem małej firmy i chcesz wprowadzić przyjemną, domową atmosferę, dzięki której poprawi się jakość pracy? Przede wszystkim, nie staraj się organizować wszystkiego po swojemu. Wręcz przeciwnie, posłuchaj sugestii współpracowników i wybierz meble na wymiar, które będą zgodne z ich wymaganiami. Skorzystaj z porady doświadczonego producenta i umieść w miejscu pracy funkcjonalne, robione na wymiar biurka, które nie tylko ozdobią wnętrze, ale przede wszystkim przywrócą przyjemność pracy i pozytywnie wpłyną na wydajność pracowników.