Dlaczego biurko regulowane to inwestycja w zdrowie? Jakie biurko wybrać?

Tak naprawdę nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele godzin w ciągu dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Ludzki organizm nie jest do tego przyzwyczajony – nasi przodkowie pracowali w zupełnie inny sposób i czasu na siedzenie było znacznie mniej. To sprawia, że osiem godzin, przez które pracujemy przy biurku, jest ogromnie destrukcyjne dla naszych kości, stawów i mięśni. Dotyczy to w szczególności pracowników biurowych, ale nie tylko ich. Po powrocie do domu także mało z nas może sobie pozwolić na intensywny sport, więc… dalej siedzimy – tym razem już przed domowym komputerem czy telewizorem. Z tym wiążą się różne konsekwencje zdrowotne: bóle kręgosłupa, karku, kolan, rozwój żylaków, hemoroidów, a także problemów z krążeniem. Powinniśmy podczas pracy siedzącej wygospodarować trochę czasu na stanie i rozciągnięcie się. A co jeśli akurat mamy dużo pracy i nie możemy robić sobie przerw tak często, jak to konieczne dla zachowania zdrowia? Z pomocą przychodzą biurka regulowane, które stanowią doskonałą inwestycję w zdrowie, ponieważ umożliwiają regularną zmianę pozycji przy pracy – z siedzącej na stojącą, która niesamowicie stymuluje mózg i ciało.

Biurko regulowane do pracy na stojąco: zbawienne dla zdrowia

Dawniej praca zwykle odbywała się w pozycji stojącej. Nawet praca biurowa wyglądała nieco inaczej – na przykład architekci pracowali na stojąco przy deskach kreślarskich. Wprowadzenie komputerów i idąca za tym rewolucja na rynku pracy sprawiła, że dziś większość dnia przesiadujemy. A to poważne zagrożenie dla organizmu, który jeszcze nie jest do tego ewolucyjnie przystosowany. Przede wszystkim po zakończeniu dnia w pracy doskwierają nam bóle karku, kręgosłupa, kolan czy też często nadgarstków. Koncentracja na komputerze przez długi czas przekłada się na bóle głowy. Z czasem dochodzi do rozwoju wad postawy, a nierzadko do zmian zwyrodnieniowych i nerwobóli. Zbyt długa praca w pozycji siedzącej może prowadzić do chorób serca i trudności z krążeniem, zwiększać ryzyko cukrzycy i otyłości, powodować żylaki, syndrom leniwego jelita i inne dolegliwości. Nie zdajemy sobie z tego sprawy na co dzień. Jednak nawet odpowiednie biurko i krzesło nie zagwarantują odpowiedniej ochrony przed tymi problemami. Zapominamy o konieczności zmiany pozycji choćby na chwilę, nie mamy czasu na wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Zdrowie jest najważniejsze i warto się o nie zatroszczyć. Pomoże w tym regulowane biurko elektryczne.

Co daje nam praca na stojąco?

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że zmiana pozycji na stojącą podczas pracy ma przełożenie na nasze zdrowie. Nie oznacza to, że trzeba spędzić osiem godzin, stojąc przed biurkiem. Wystarczy wprowadzić taki system, w którym okresy siedzenia są przeplatane krótszym, ale częstym staniem. Dzięki temu mniej obciążamy kręgosłup i nogi. Jednocześnie poprawia to wydajność i krążenie krwi. Wielu pracowników zauważyło u siebie ten efekt i nierzadko biurka z elektryczną regulacją wysokości są standardem w zachodnich firmach. Możemy to realizować także u nas, na polskim gruncie. Na początku taka praca może wydawać się trudna i wymagająca, ale wystarczy zastosować odpowiednie proporcje, by przyniosła wiele korzyści zdrowotnych:

  • redukuje skutki długotrwałego przebywania na krześle, takie jak bóle kręgosłupa czy karku,
  • zmniejsza ryzyko problemów z krążeniem i podwyższonym cholesterolem, co przekłada się na obniżenie ryzyka miażdżycy,
  • pozwala spalać około 20% więcej kalorii niż podczas siedzenia, dlatego ogranicza ryzyko wystąpienia otyłości,
  • poprawia wydajność.

Optymalny system na start to stanie przez 15 minut na każdą godzinę siedzenia. Można też stać wyłącznie podczas konkretnych czynności. Z czasem można ten okres wydłużać, przechodząc do około trzech godzin w pozycji stojącej. Najlepszym rozwiązaniem, by stosować ten system, jest biurko regulowane elektrycznie, czyli z podnoszonym blatem, który można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika, zwiększając tym samym komfort pracy i jej efektywność.

Postaw na zdrowie! Zalety biurka regulowanego

Zanim zastanowimy się, jakie biurko regulowane wybrać, warto sprawdzić jego podstawowe zalety. Przede wszystkim jest przydatne w pracy biurowej. Nie można tu zapomnieć o wygodzie – stanie przed standardowym biurkiem byłoby bardzo niepraktyczne i niezdrowe. Tu możemy dostosować wysokość biurka do bieżących potrzeb i wzrostu. Jest ono też świetnym pomysłem w przypadku dzieci i nastolatków, które mogą z tego samego mebla korzystać przez wiele lat. Spotyka się także modele, w których można zmienić wymiary blatu, rozszerzając go – kiedy będziesz potrzebować więcej miejsca na biurku, wystarczy odpowiedni przełącznik. Już nigdy nie zabraknie Ci miejsca na niezbędne materiały. To też świetne rozwiązanie dla osób szczególnie wysokich, dla których wysokość blatu ma szczególne znaczenie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając biurko z regulacją wysokości?

O czym musisz pamiętać, wybierając biurko z elektryczną regulacją?

  • Sprawdź, na czym dokładnie polega elektryczna regulacja wysokości: czy są to poziomy, czy określony zakres. Dowiedz się, czy będzie dla Ciebie odpowiedni.
  • Upewnij się, że przejście jest ciche i płynne.
  • Zwróć uwagę na wykorzystane materiały. Trwałość ma ogromne znaczenie. Sprawdź też maksymalne obciążenie. Idealne biurko elektryczne to takie, które nie będzie się wyginać pod ciężarem Twojego komputera i materiałów.
  • Upewnij się, że biurko podnoszone jest stabilne.
  • Dowiedz się, czy ma dodatkowe udogodnienia: wnękę na wtyczki i przewody, pamięć pozycji.

Jak dbać o kręgosłup na co dzień?

Biurko elektryczne to tylko jeden element profilaktyki problemów zdrowotnych. O kręgosłup trzeba się troszczyć na co dzień. Pamiętaj więc, że przerwy są niezbędne. Wykorzystaj swoje przerwy w pracy, by zrobić krótki spacer po biurze. W miarę możliwości zaproś sport i aktywność fizyczną do swojego życia. Mogą to być choćby podstawowe ćwiczenia, takie jak skłony, pompki na ścianie czy rozciąganie na krześle. I zaznaczamy od razu: dotyczy to także osób, które wykonują pracę zdalną! Tym szczególnie odradzamy pracę w łóżku czy na kanapie. Wiemy, że trochę kusi, ale nie jest wskazana.

Lepsze samopoczucie dzięki biurkom Zdesk

Praca biurowa nie musi wyniszczać Twojego organizmu. Wystarczy znaleźć biurko elektryczne, którego zakres regulacji wysokości blatu i maksymalny udźwig pozwoli Ci cieszyć się pełnią wydajności w pracy. Pozwoli zwiększyć Twoją koncentrację i zatroszczyć się o Twoje zdrowie. W naszej ofercie znajdziesz polskie meble, dzięki którym przekonasz się, że praca na siedząco jednak nie była tak wygodna jak myślałeś. To modele stworzone z myślą o ergonomii, zaprojektowane tak, by umożliwić komfortową pracę przez wiele godzin. Sprawdź nasze biurka elektryczne i zamów swój model już dziś!