Biuro open space Zdesk

Biuro open space – dowiedz się, jak je sprytnie zaaranżować

Biuro typu open space to otwarta przestrzeń z odpowiednio zaaranżowanymi stanowiskami pracowniczymi. Moda na otwartą przestrzeń biurową przyszła do Polski z Zachodu w latach 90. XX wieku, gdy międzynarodowe korporacje zaczęły otwierać lokalne siedziby w dużych miastach. Przekonaj się, jak dokładnie wygląda otwarta przestrzeń biurowa i jak ją zorganizować, aby zapewnić pracownikom komfort pracy.

Co to jest biuro open space?

Biuro typu open space charakteryzuje się wieloma stanowiskami pracy zorganizowanymi na otwartej przestrzeni. W zależności od potrzeb przylegają do siebie bezpośrednio lub są rozgraniczane przy pomocy ścianek działowych. Koncepcja stanowisk pracy we wspólnej przestrzeni pojawiła się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, aby usprawnić przepływ informacji i dokumentów w firmie. Za wzór nowego modelu pracy posłużyła taśmowa praca produkcyjna. Wkrótce zyskał on tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Zwolennikami przestrzeni open space najczęściej są pracodawcy, którzy cenią oszczędności związane z jej urządzaniem. Osoby pracujące w otwartym biurze mają na ten temat już bardziej podzielone opinie. Są osoby, które brak prywatności przytłacza. Zdarzają się też sytuacje, że pracownicy skarżą się na niższy poziom skupienia w warunkach otwartej przestrzeni. Wiele zależy jednak od charakteru pracy – i od charakteru samych pracowników.

Kto może pracować w open space

Otwarta przestrzeń biurowa stanowi doskonałe rozwiązanie wszędzie, gdzie liczy się praca zespołowa. O tym, czy potrzebne są pokoje czy biuro typu open space, decyduje przede wszystkim styl pracy. Open space stanowi praktyczne rozwiązanie dla takich firm jak:

 • agencje marketingowe,
 • agencje reklamowe,
 • telefoniczna obsługa klienta call-center,
 • centra telemarketingu,
 • firmy handlowe,
 • firmy IT,
 • biura projektowe i architektoniczne,
 • startupy,
 • działy finansowo-księgowe,
 • startupy. 

Jak wygląda właściwa organizacja przestrzeni biurowej

Stworzenie przestrzeni open space ma na celu usprawnienie komunikacji z innymi członkami zespołu i zwiększenie kontroli nad pracownikami. Miejsca pracy w przestrzeni biurowej mogą zostać zagospodarowane na różne sposoby, ale istnieją regulacje, których przestrzeganie jest obowiązkowe.

Biuro typu open space można urządzić tylko w pomieszczeniu, którego wysokość wynosi co najmniej 3 m. Na jednego pracownika powinno przypadać 13 m3 pomieszczenia, a wolnej przestrzeni – bez mebli i sprzętów biurowych – 2 m2. Ważna jest również przestrzeń wokół miejsca pracy. Zgodnie z panującymi zasadami ruch jednokierunkowy wymaga stworzenia ciągów komunikacyjnych o szerokości 0,6 m. W przypadku ruchu dwukierunkowego obowiązuje szerokość 1 m. Podczas organizacji stanowisk pracy trzeba zadbać, aby umieścić monitor w odległości 40-75 cm od twarzy pracownika. Również odległość pomiędzy monitorami osób pracujących naprzeciwko siebie ma znaczenie – powinna wynosić minimum 60 cm.

Jak urządzić biuro open space?

W miejscu, gdzie pracuje dużo ludzi i trudno uniknąć hałasu, całe biuro powinno zostać wyciszone. Dopuszczalny poziom hałasu wynosi 55 db, dlatego zaleca się skorzystanie ze ścianek i mat wygłuszających. Gdy nie ma podziału na pokoje, trudniej stworzyć środowisko sprzyjające koncentracji, dlatego istotną rolę odgrywa dbałość o detale, w tym ścianki działowe. Na efektywność pracy wpływa przyjemne otoczenie, dlatego dobrym pomysłem jest wstawienie roślin doniczkowych lub pionowych zielonych ścian. Aby polepszyć kontakty między pracownikami i zadbać o ich odpoczynek, warto zagospodarować strefę relaksu. Naturalne światło powinno możliwie dobrze oświetlać biurka, ale równie istotne jest odpowiednie oświetlenie sztuczne.

Biuro open space – zalety

Dla jednych osób biuro open space stanowi wygodny model pracy, a inni wolą tradycyjne pokoje, ale warto podkreślić, że to rozwiązanie ma zalety:

 • optymalizacja kosztów wyposażenia, utrzymania i eksploatacji biura – w porównaniu z tradycyjnym biurem koszty są mniejsze o ok. 20%;
 • efektywne zagospodarowanie powierzchni użytkowej;
 • poprawa komunikacji i relacji z innymi członkami zespołu;
 • płynniejszy przepływ informacji pomiędzy pracownikami wszystkich szczebli;
 • gdy pojawia się zapotrzebowanie na kolejne stanowiska pracy, łatwo je dodać;
 • równość wszystkich zatrudnionych osób;
 • większa kontrola nad realizacją zadań.

Czym jest biuro hybrydowe?

Połączenie otwartej przestrzeni biurowej i tradycyjnych pokoi – to właśnie biuro hybrydowe. Stanowi rekomendowane rozwiązanie w zróżnicowanym zespole. W biurze tego typu poczują się dobrze pracownicy, którzy przeprowadzają dużo rozmów telefonicznych lub potrzebujący większego spokoju, aby uzyskać wysoki poziom koncentracji. To optymalny model biurowy np. dla pracowników administracyjnych, których praca opiera się na multitaskingu.

W biurze hybrydowym istnieją przestrzenie umożliwiające pracę zespołową i indywidualną oraz odpoczynek. Aby stworzyć obszary wolne od hałasu, wykorzystuje się nowoczesne budki akustyczne oraz mobilne i nabiurkowe ścianki pochłaniające dźwięki.

Biuro open space z meblami biurowymi na wymiar od Zdesk

Oddzielenie od siebie miejsc pracy ściankami działowymi jest niezbędne, aby pracownikom było łatwiej skupić się na zadaniach indywidualnych, ale znaczenie ma cała ergonomia stanowiska pracy. Pamiętajmy, że przystosowanie wyposażenia do potrzeb pracowników wpływa na wzrost ich efektywności. Jesteśmy w stanie dostarczyć Państwa firmie odpowiednie wyposażenie biura open space, w tym meble na wymiar, jak i wykonać na miejscu ich pełny montaż. Możemy dopasować wyposażenie do każdej przestrzeni. Dopracowane w szczegółach i wykonane zgodnie z Państwa wytycznymi produkty uwolnią pracowników od bólu karku, barków lub kolan. Gwarantują komfort pracy, który jest niezbędny do utrzymania wysokiej wydajności. Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem mebli i akcesoriów.